روش تدریس خصوصی انگلیسی

روش تدریس زبان انگلیسی خصوصی

زبان انگلیسی زبان رسمی و بین المللی که از سال های پیش مورد تایید سازمان بین الملل قرار گرفت و تصمیم بر این گرفته شده تا زبان انگلیسی به صورت زبان دوم بعد از زبان مادری در تمام مدارس کشور هایی که انگلیسی زبان رسمی آنها نیست، تدریس شود. بعد از سالها تلاش بالاخره تدریس زبان انگلیسی در مدارس و سیستم آموزشی ایران نیز برای خود به عنوان یک درس عمومی 2 واحدی منصوب شد. ولی با گذشت زمان هنوز هم برخی مشکلاتی پیرامون آموزش زبان انگلیسی پابرجاست به عنوان  مثال عدم دسترسی برخی مناطق به دبیران و معلم های زبان انگلیسی سبب شده است تا بسیاری از دانش آموزان و حتی دانشجویان از یادگیری زبان انگلیسی محروم باشند.

امکانات در خصوص برگزاری کلاس های آموزش زبان امروزه سعی می شود که در همه مناطق برگزار و اجرا شود، در همین راستا آموزشگاه ها و کلاس های آموزش زبان در بسیاری از نقاط پدید آمده اند و در قبال پرداخت هزینه کلاس، زبان انگلیسی را آموزش می دهند، نه تنها آموزش زبان انگلیسی بلکه سایر زبان های خارجی مانند زبان ترکی استانبولی، زبان فرانسوی،ایتالیایی و خیلی زبان های دیگر که در قالب همین کلاس های آموزشی و آموزشگاه ها ارائه می شود.

با توجه به علاقه افراد به شرکت در کلاس های آموزش زبان بیرون از چارچوب مدرسه، امروزه آموزشگاه ها  بسیار رونق پیدا کرده اند و در ترم های مختلف و کتاب های جامع زبان انگلیسی را به داوطلبان آموزش می دهند، اصلی ترین دلیل اینکه بیشتر افراد برای آموزش انگلیسی به کلاس های بیرون و آموزشگاه ها مراجعه می کنند، کیفیت نامناسب در مطالب و سرفصل هایی می باشد که در کتاب های زبان مدارس ارائه شده است.  سر فصل هایی که در کتب مدارس قرار داده شده است مطالب بسیار ابتدایی را برای دانش آموزان ارائه می کند.

بهترین روش های تدریس خصوصی انگلیسی

همین علت ها است که سبب پدید آمدن آموزشگاه ها و کلاس های آموزش زبان انگلیسی در بیرون شده است ولی در کنار همین کلاس های عمومی که اکثرا آموزشگاه های مختلف آنها را بر عهده دارند، کلاس های خصوصی نیز پدید آمده است که تفاوت هایی با کلاس های عمومی یادگیری زبان انگلیسی دارد از جمله تعداد نفراتی که در کلاس به عنوان دانشجو شرکت می کنند که در کلاس های عمومی ممکن است تا ظرفیت 20 نفر هر کلاس را تشکیل دهد ولی در کلاس های خصوصی بیشترین تعداد دانشجویی که شرکت می کند 2 یا 3 نفر می باشد. بهترین کتاب برای تدریس زبان انگلیسی خصوصی هم با توجه به نیاز های دانشجویان و سطح آنان انتخاب می شود.

کلاس های خصوصی در چندین سال قبل زیاد مورد توجه همگان و جامعه نبود ولی امروزه با توجه به نیاز شدید جامعه به یادگیری سریع انگلیسی، اهمیت کلاس های خصوصی بیشتر از قبل شده است و می توان گفت در حدود 40 الی 50 درصد از دانشجوها، خواستار کلاس های خصوصی می باشند، چون اولاً یادگیری زبان در کلاس های خصوصی بسیار سریعتر و همچنین کاملتر می  باشد دوم می توانید زمان برگزاری کلاس را با زمان های فراغت خود هماهنگ کنید. البته باید این نکته را گفت که هزینه کلاس های خصوصی کمی بیشتر از کلاس های عمومی می باشد، کاملا یک مسئله عادی است که در قبال یادگیری با کیفیت بیشتر در زمان کمتر کمی باید بیشتر هزینه کرد.

در ادامه این مقاله از سایت دنیای زبان، با روش های تدریس خصوصی زبان انگلیسی آشنا خواهیم شد. با توجه به اینکه معلم ها و یا دانشجویانی که فارغ التحصیل شده اند و قصد دارند که در کنار کلاس های عمومی که تدریس میدهند، کلاس های خصوصی نیر برگزار کنند. نیاز آنها را در شیوه برگزاری کلاس خصوصی رفع می کنیم. برخی از آنها هستند که زیاد با دسته بندی و شیوه تدریس در کلاس های خصوصی آشنا نیستند، به سبب همین امر در این مقاله قصد داریم شیوه های تدریس در کلاس خصوصی را برای شما و کسانی که برای اولین بار در کلاس خصوصی می خواهند تدریس کنند، همچنین می خواهند تبلیغ تدریس خصوصی زبان خود را انجام دهند بیان کنیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط : ثبت نام برای تدریس خصوصی

برنامه ریزی دقیق برای ضعف ها و قوت ها

ابتدا ترین کاری مربی می تواند انجام دهد تا از نقاط قوت و ضعف دانشجو آگاه شود، نگاهی به رزومه او و یا بررسی قدرت حرف زدن، نوشتاری و مهارت او در به کاربردن گرامر ها در حین هر کدام از آنها. با این روش ها ابتدا مربی می تواند یک دید کلی نسبت به دانشجو داشته باشد و تا حدودی به اشکالات و مهارت های او در یادگیری زبان خارجی پی ببرد. بعد از این که مربی یک فیدبک از دانشجوی خود به دست آورد می تواند برنامه ای متناسب با نیاز های او تنظیم و طراحی کند. برای مثال اگر دانشجویی در صحبت کردن کمی ضعیف باشد ولی در نوشتاری کاملا در شرایط مطلوب باشد، مربی می تواند به جای درخواست نوشتن جواب سوالات در طی کلاس از دانشجو بخواهد تا جواب سوالات را به صورت کاملا شفاهی توضیح دهد و این باعث می شود که مهارت او در صحبت کردن افزایش یابد.

برنامه ریزی برای تدریس خصوصی انگلیسی

مطالب مرتبط : مکان برای تدریس خصوصی

هدف دانشجو را از یادگیری زبان انگلیسی سوال کنید  

همه دانشجوهایی که در کلاس خصوصی آموزش انگلیسی شرکت می کنند، هدف یکسانی ندارند و هدف آنها از یکدیگر متفاوت است. امروز بیشتر دانش آموز ها و یا دانشجویانی که قصد دارند در کلاس های خصوصی شرکت کنند، معمولا برای مهاجرت به کشور های خارجی می باشد و در این حوزه کلاس های خصوصی کمک شایانی به آنها در مسیر مهاجرتشان می کند، چون هم وقت کمی از آنها را می گیرد و هم می توانند  زبان انگلیسی را به صورت بهتر و با کیفیت بالا یاد بگیرند. معمولا اهداف دانشجویان برای حضور در کلاس های خصوصی را می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد، اول همانطور که گفتیم گروهی برای مهاجرت نیاز به یادگیری دارند، دسته ای از دانشجوها با احساس نیاز در امور روزانه خود که چقدر می تواند یادگیری انگلیسی در درس های دانشگاهی و مدارس کمک حال آنان شود و عده ای هم هستند که زبان انگلیسی را کامل بلد هستند ولی چون مدتی زیادی از زمان یادگیری آنان می گذرد، برای تقویت مهارت خود در کلاس های خصوصی شرکت می کننند.

هدف گزاری دانشجویان از حضور در کلاس های خصوصی

مرور مطالب قبلی به همراه مقدمه چینی مناسب برای مطالب جدید

سعی کنید مطالبی را که در جلسات قبل گفته شده را به صورت سوالی و یا هر حالت دیگری به مطالب جدید ربط دهید، این امر باعث می شود که هم مطالب گفته شده برای دانشجو یکبار هم به صورت جمع بندی مرور شود و هم یک مقیاسی از قدرت یادگیری و یادآوری مطالب دانشجو به دست آورید. با کمک این روش می توانید دانشجویان را در اواسط جلسه و یا جلسات آخر بسنجید و تلاش کنید که او مسائل و مطالب مهم گفته شده را حتما به یاد داشته باشد.

موضوع مهم دیگر اینکه در هنگام تدریس مطالب جدید حتما قبل از شروع از یک مقدمه مناسب و مرتبط استفاده کنید، این موضوع باعث می شود که هم دانشجو یک پس زمینه ای از مطالب را در ذهن خود داشته باشد و هم درک موضوع برای او آسان تر باشد. بسیاری از دانشجوها در هنگام استارت یک مطلب جدید برخی قسمت های آن را متوجه نمی شوند و به مشکل بر میخورند، ولی هنگامی که مربی در شیوه تدریس خود از مقدمه چینی مناسب استفاده کند، پیش زمینه دانشجو برای درک مطالب جدید و فهم آن آماده خواهد شد.

طرح سوالاتی با مضمون ویژگی های خود دانشجو

می توانید در طی تدریس مطالب کتاب سوال هایی را مرتبط با درس از خود دانشجو بپرسید و از او درخواست کنید که جواب سوالات مبنی بر اطلاعات و هویت خود پاسخ دهد، این روش هم سبب می شود که از استرس دانشجو به هنگام  صحبت کردن کاسته شود و اعتماد به نفس او افزایش یابد.

طرح سوال های شفاهی از دانشجو در کلاس خصوصی

مطالب مرتبط : همه چیز در مورد تدریس خصوصی

کلام آخر

روش های تدریس خصوصی بسیار گسترده می باشد و تا حدودی سعی شد در این مقاله به بخشی از آنها اشاره شود. ولی توجه داشته باشید اگر قصد دارید کلاس های خصوصی خودتان را برگزار کنید سعی کنید شیوه کلاس و سبک کلاس را به گونه ای اداره کنید که مطابق با برنامه و اهداف دانشجو باشد و بتواند بیشترین بازدهی را از کلاس ها به دست بیاورد. در آخر اگر این مقاله برای شما مفید بود می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.