نکات زبان ایتالیایی

34 نکته جالب درباره ایتالیا

 1. نام ایتالیا به معنای «زمین گوساله» است، شاید به این خاطر که گاو یک نماد قبایل ایتالیای جنوبی بود.
 2. ایتالیا حدود 116،400 مایل مربع (از جمله سیسیل و ساردینیا) است که کمی‌بزرگتر از آریزونا است.
 3. نام رسمی‌ایتالیا جمهوری ایتالیا (Repubblica Italiana) است.
 4. گفته می‌شود که ایتالیا در هر کیلومتر مربع شاهکار‌های بیشتری نسبت به هر کشور دیگری در جهان داشته است.
 5. تقریبا چهار پنجم ایتالیا، کوهستانی یا تپه است.
 6. ایتالیا علاوه بر بلژیک و فرانسه ادعا می‌کند که اولین سیب زمینی سرخ شده را ساخته است. اولین کتاب آشپزی ایتالیایی توسط Bartolomeo Sicci در سال 1474 نوشته شده است
 7. در ایتالیا گرگ نقش مهمی‌در افسانه بنیاد رم ایفا می‌کند.
 8. هنگامی‌که مک دونالد در سال 1986 در رم افتتاح شد، غذا و اسپاگتی رایگان برای یادآوری مردم از میراث آشپزی به آن‌ها دادند.
 9. پنیر پارمسان در ناحیه ای در اطراف پارما ایتالیا ایجاد شده است. ایتالیایی‌ها همچنین بسیاری از پنیر‌های دیگر، از جمله گورگنزولا، موزارهلا، پروولون و ریکوتا ایجاد کردند. هیچ کس نمی‌داند زمانی که پیتزا اختراع شد، اما مردم ناپل آن را محبوب ساخته بودند.
 10. دانشگاه رم یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان است و توسط کلیسای کاتولیک در سال 1303 تاسیس شد. دانشگاه رم نیز بزرگترین دانشگاه اروپا با 150،000 دانش آموز است.
 11. در ایتالیا دو کشور مستقل وجود دارد: جمهوری سن مارینو (25 مایل مربع) و شهر واتیکان (فقط 108.7 هکتار).
 12. سن ماریو ایتالیا قدیمی‌ترین جمهوری جهان است (A.D. 301)، دارای کمتر از 30،000 شهروند و قدیمی‌ترین قانون اساسی مداوم در جهان است. شهروندان آن به نام ساماروئیس نامیده می‌شوند.
 13. شهر واتیکان تنها کشوری است که می‌تواند دروازه‌های خود را در شب قفل کند. این شرکت تلفن خود، رادیو، ایستگاه‌های تلویزیون.، پول، و تمبر دارد. حتی ارتش خود بع نام گارد تاریخی سوئیسی را دارد،
 14. بیشتر گیا‌هان و جانوران طبیعی ایتالیا به دلایلی قرن‌ها از بین رفته اند. بیشتر حیوانات نیز به دلیل شکار بیش از حد ناپدید شده اند.
 15. ایتالیایی‌ها بیشتر از هر اروپایی دیگر دچار زمین لرزه می‌شوند. در سال 1693، حدود 100000 نفر در اثر زلزله در سیسیل جان باختند. بیشترین مرگبارترین زلزله اخیر در ایتالیا در سال 1980 در ناپل اتفاق افتاد و 3،000 نفر را کشت.
 16. هیچ کشور دیگری در اروپا به اندازه ی ایتالیا کوه آتش فشانی ندارد. این به این دلیل است که شبه جزیره ایتالیایی روی یک خط گسل ایستاده است. سه آتشفشان (اتنا، استرومبولی، ووزوویوس) در صد سال گذشته فوران یافته است.
 17. همانند بسیاری از اروپا، ایتالیا در اواسط قرن چهاردهم توسط مرگ سیاه، ترکیبی از آلودگی‌ها (عمدتا بوبونی) که توسط تجار ایتالیایی از خاورمیانه به جنوا منتقل شد، ویران شد.
 18. از سال 1861 تا 1985، بیش از 26 میلیون نفر از ایتالیا (بیشتر از جنوب پرجمعیت)، به دنبال زندگی بهتر بودند. تنها یک چهارم به خانه برگشتند.
 19. بالاترین قله در اروپا در ایتالیا است. مونت بینکو (کوه سفید) 15771 فوت ارتفاع دارد و بخشی از آلپ‌ها است.
 20. گرچه اقتصاد ایتالیا در نیمه اول قرن بیستم از بقیه اروپا عقب مانده است، در حال حاضر آن را هفتمین اقتصاد بزرگ جهان است.
 21. ایتالیایی یک زبان عاشقانه است که دارای لغات لاتین بیشتری نسبت به سایر زبان‌های عامیانه است و سیستم دستوری آن مانند لاتین باقی می‌ماند. لاتین هنوز زبان رسمی‌شهر واتیکان در رم است.
 22. پایتخت ایتالیا رم است (همچنین به عنوان شهر ابدی شناخته شده است) و تقریبا 3000 ساله است . این پایتخت از سال 1871 بوده و به خانه گنبد سنت پیتر، کلیسای سیستین، کالسیوم و چشمه معروف Trevi می‌باشد.
 23. بیش از 50 میلیون گردشگر در سال از ایتالیا دیدن می‌کنند. گردشگری برای اقتصاد ایتالیا حیاتی است و تقریبا 63٪ درآمد ملی ایتالیا را تامین می‌کند.
 24. پرده تورین یک قطعه باستانی پارچه ای است که اعتقاد بر این است که اثر ضعیف یک بدن مرد، شاید عیسی مسیح را پس از کشته شدنش، تحمل می‌کند. این در 420 سال گذشته در کلیسای جامع سان جیوانی در تورین بوده است. در حالی که دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که سقف قبل از 1200 سال ساخته شده است، دیگران همچنان بحث می‌کنند که چه زمانی و چگونه پرده ساخته شد.
 25. تقریبا 85٪ ایتالیایی‌ها کاتولیک‌های رومی‌هستند، با پروتستان‌ها، یهودیان و جامعه رو به رشد مسلمان تشکیل اقلیت دادند.
 26. فوتبال محبوب ترین ورزش ایتالیا است و استادیوم San Siro معروف در میلان دارای 85،000 نفر است. ایتالیا چهار بار برنده جام جهانی (1934، 1938، 1982، و 2006) شده است.
 27. فوتبال در اواخر دهه 1800 توسط انگلیس به ایتالیایی‌ها معرفی شد.
 28. طرفداران فوتبال در ایتالیا تیفوسی هستند، به این معنی «حاملان تیفوس» هستند. طرفداران فوتبال ایتالیا به خاطر رفتار‌های پر سر و صدا و عدم مهار به این نام شناخته می‌شوند.
 29. ایتالیا سه بار میزبان بازی‌های المپیک است. بازی‌های زمستانی سال 1956 در کورتینا d›Ampezzo، Zuel و Alps Dolomite برگزار شد. المپیک تابستانی 1960 در رم برگزار شد. و تورین میزبان المپیک زمستانی 2006 بود.
 30. تولد در ایتالیا کمترین میزان در جهان غرب است. هر دو رهبر سیاسی و کلیسایی ابراز نگرانی کرده و پاداش‌هایی را برای زوج‌هایی که بیش از یک کودک دارند، ارائه می‌دهند.
 31. بزرگترین تعطیلات در ایتالیا کریسمس است. بسیاری از مردم عید کریسمس را با یک جشن بزرگ، اغلب غذا‌های دریایی، جشن می‌گیرند.
 32. ایتالیا یکی از رهبران جهان در صنعت مد است. طراحان ایتالیایی مانند نینو سرروتی و والنتینو در دهه 1950 جهان را در ایجاد قالب‌های شیک رهبری کردند. علاوه بر این، Armani، Versace، Gucci، و Prada تبدیل شده اند بین المللی شناخته شده است. ایتالیا نیز برای اتومبیل‌های ورزشی خوب مانند فراری و لامبورگینی شناخته شده است.
 33. طولانی ترین تونل زمین، تونل پایه Lötschberg است، که ثابت می‌کند یک پیوند راه آهن 22 مایل بین سوئیس و ایتالیا است.
 34. پرچم ایتالیا به طور عمودی به سه بخش برابر از سبز، سفید و قرمز تقسیم شده است که نشان دهنده امید، ایمان و خیریه است. تفسیر دیگری این است که سبز نمایانگر چشم انداز ایتالیا است، سفید نشان دهنده آلپ‌های برفی است و قرمز نشان دهنده خونریزی است که باعث استقلال ایتالیا شد.
Tags: , , ,