تدریس خصوصی شطرنج برای کودکان

تدریس خصوصی شطرنج برای کودکان

شطرنج یکی از ورزش هایی است که در آن، داشتن تمرکز یک نقطه کلیدی است. اما اگر به این رشته ورزشی علاقه مند هستید می توانید با نگاه کردن به فیلم های آموزشی و تمرین کردن در این ورزش حرفه ای شوید.

بازی و ورزش شطرنج یکی از ورزش های پر طرفدار و قدیمی است که هیچوقت برای یاد گیری این ورزش دیر نیست. یاد گرفتن قوانین و مهارت های بازی شطرنج خیلی آسان است که در این بخش از دنیای زبان به تدریس خصوصی شطرنج می پردازیم.

صفحه شطرنج

صفحه شطرنج

صفحه شطرنج به صورت مربع است که یک در میان به رنگ های سیاه و سفید است، این مربع در هر ضلع دارای هشت خانه است که جمعا می شود 64 خانه؛ در مجموع صفحه شطرنج 32 خانه سیاه و 32 خانه سفید دارد. بازی شطرنج توسط دو نفر انجام می شود، هر فرد در این بازی دارای 16 مهره هستند که یک بازی کن دارای 16 مهره سفید و بازیکن دیگر دارای 16 مهره سیاه.

برای این که در بازی شطرنج پیروز شوید عوامل زیادی وجود دارد ولی مهم ترین راه پیروزی در این ورزش این است که حرکت فرد مقابلتان را از قبل تشخیص دهید.

پیش روی هر بازیکن ستون های عمودی هستند که با حروف الفبا و ازسمت چپ از A تا H، به سمت راست صفحه بازی میرسند و همچنین ردیف های افقی بر روی هم چیده شده اند که با اعداد 1 تا 8 مشخص می شوند بدین ترتیب که ردیف پیش روی هر بازیکن عدد 1 و ردیف پیش روی حریف او عدد 8 است.

ساعت شطرنج

ساعت شطرنج

ساعت شطرنج یکی از مهمترین وسیله ها در مسابقات شطرنج است که وقت میان دو بازیکن را تعیین می کند.

بازیکنی که تایمش قبل از مات کردن یا مات شدن تمام شود، بازنده بازی است.

قوانین شطرنج

قوانین شطرنج

ورزش شطرنج هم مانند دیگر ورزش ها، دارای قوانین است. همان طور که اشاره شد باید قبل از مات شدن بازیکنان، اگر تایم شما تمام شود، شما بازنده این بازی خواهید بود.

در بعضی از مسابقات، قانون دست به مهره حرکت وجود دارد؛ حال این قانون یعنی چه؟ یعنی شما به مهره ای که دست زده اید را باید به حرکت در آورید. به عنوان مثال می خواهید مهره فیل را به حرکت در بیاورید و با دستتان مهره فیل را می گیرید، ولی نا گهان چشمتان به مهره دیگری می افتد، دیگر شما نمی توانید مهره دیگر را حرکت دهید، چون شما دست به مهره فیل زده اید.

همچنین یک قانون برای مهره های شطرنج وجود دارد، این قانون به این مدل است که هر مهره شطرنج نوع حرکت مخصوص خودش را دارد، به عنوان مثال شما می توانید مهره رخ یا وزیرتان را در هر مسیری تا زمانی که مسیرش باز باشد ببرید ولی مهره فیل را نمی توانید با این مدل حرکت دهید، مهره فیل فقط می تواند گوشه ای حرکت کند، نه به سمت جلو و عقب و نه به سمت چپ و راست.

حال بازی زمانی تمام می شود که شما رقیبتان را کیش و مات کنید، کیش به اتفاقی می گویند که شاه مهره رقیبتان در مسیر حرکت مهره های شما قرار بگیرد، اگر رقیبتان بتواند از کیش دادن شما فرار کند بازی ادامه می یابد، ولی اگر نتواند از کیش شما فرار کند مات خواهد شد و شما بازی را خواهید برد.

اگر مهره شاه رقیبتان هنگام فرار از کیش شما به مسیر یک مهره دیگر شما برخود کند و دیگر هیچ حرکتی برای فرار از کیش نداشته باشد مات انجام می شود.

نحوه چیدمان صفحه شطرنج

نحوه چیدمان صفحه شطرنج

زمانی که صفحه شطرنج را باز می کنید برای شما یک صفحه می آید که در روبروی شما 8 خانه وجود دارد، چیدمان شطرنج هم قانونی برای خود دارد.

چیدمان مهره های شطرنج برای خود قانونی دارد، به این مدل که در دومین ردیف تمامی سرباز های خود را میگذارید و در ردیف اول به ترتیب از دو گوشه راست و چپ قلعه ها، سپس اسب، بعد از آن فیل و بعد شاه و قلعه، شاه سیاه در خانه سفید و شاه سفید در خانه سیاه می نشیند.

تدریس خصوصی شطرنج

تدریس خصوصی شطرنج

همان گونه که اشاره شد، شطرنج ورزشی است که در آن نیاز دارید که به خوبی تمرکز کنید برای همین، پیشنهاد می شود که به کودکان این ورزش زیبا را یاد بدهید تا ذهن آن ها باز شود.

تدریس خصوصی شطرنج برای کودکان زیر هشت سال وجود دارد، علاوه بر آن مسابقات کشوری این ورزش هم در حال انجام است.

همچنین بخوانیدبرای تدریس خصوصی از کجا شروع کنیم

کلام آخر

شما به کدام رشته ورزشی علاقه دارید؟ بهتر است بپرسیم رشته ورزشی شما چیست؟

می توانید نظرات خودتان را در مورد شطرنج با ما در میان بگذارید.